Shrink Filmler

Shrink Film Nedir?
 
İngilizce kökenli “shrink” sözcüğü, çekmek, küçülmek anlamına gelmektedir.
Paketleme amaçlı kullanılan shrink film, ısı yardımı ile çeker ve sardığı, kapladığı ürünün formunu alır.
 
Shrink Film Çeşitleri Nelerdir?
 
POF (poliolefin), PE (polietilen) ve PVC (polivinilclorür) shrink filmler, ambalaj yapmakta yaygın olarak kullanılmaktadır.
Sektörde, şhrink, şiring, şirink, şiling, şling şeklinde de tanımlanabilmektedir.
 
Poliolefin Nedir?
 
Karbo zincirlerinin birleştirilmesi ile oluşan elastromerik ve termoplastik malzemelerdir. Bunlar genellikle olefinlerin ya da alkenelerin polimerleştirilmesi ile oluşturulurlar. Sektörde, POF, PO, Polyolefin şeklinde de tanımlanabilmektedir.
 
Poliolefin Bileşenleri Nelerdir?
 
  • PP (Polipropilen)
 
Polipropilen, otomotiv sanayinde kullanılan parçalardan, tekstil ve yiyecek paketlemesine kadar geniş kullanım alanı olan termoplastik bir polimerdir. Monomer propilenin polimer hale getirilmesi ile elde edilen polipropilen, kimyasal solventlere (asit ve bazlar) karşı aşırı derecede dirençlidir.
 
Polipropilen, yorulmaya karşı çok iyi direnç gösterir. Düşük maliyetlidir. İyi bir darbe dayanımı vardır. Sürtünme katsayısı düşük olup, çok iyi elektrik yalıtımı sağlar. Kimyasal direnci iyidir. Tüm termoplastik işleme proseslerine uygundur. Polipropilenin erime sıcaklığı 160 ºC civarındadır.
 
Buna karşılık dezavantajları şunlardır: UV ışını dayanımı azdır, yüksek termal genleşme gösterir. Boyanması ve kaplanması zordur. Dış hava şartlarına dayanımı azdır. Oksitlenmeye açıktır. Yanıcı olup, klor içeren solventler ile etkileşime girer.
 
  • PE (Polietilen)
 
Polietilen, çok çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplastiktir. Adını Monomer haldeki etilenden alır. Etilen kullanılarak polietilen üretilir. Etilen molekülü C2H4, aslında çift bağ ile bağlanmış iki CH2’den oluşur. (CH2=CH2) Polietilenin üretim şekli, etilenin polimerizasyonu ve katyonik polimerizasyon metodları ile olabilir. Bu metodların her biri farklı tipte polietilen üretimi sağlar. 
 
Özellikleri, tiplere göre değişiklik gösterse de dış ortam koşulları ve neme karşı iyi direnç, esneklik, zayıf mekaniksel kuvvet ve üstün kimyasal direnç, genel özellikleri olarak sayılabilir. Kaplar, plastik kutular, mutfak eşyaları, kaplamalar, boru ve tüp, oyuncak, kablolarda yalıtkan tabakalar, paketleme ve ambalaj filmi gibi çok yaygın bir kullanım alanı vardır. Maliyeti oldukça düşüktür.
 
Kleer-pack® Poliolefin Shrink Film
 
Çok geniş bir kullanım alanına sahip Kleer-pack® poliolefin shrink film, her türlü ürünün paketlenmesinde sıkça tercih edilen bir poliolefin ambalaj malzemesidir.
 
Yüksek kapasiteli işetmelerin paketleme ihtiyacını karşılamada, çok güçlü yapısı ile tam otomatik makine uygulamalarında büyük uyum gösterir. 
 
Özellikle, Maripak manuel ve tam otomatik shrinkleme makineleri ve diğer otomatik makinelerle mükemmel adaptasyon gösterir. Hızlı çalışma temposuna uyumlu güçlü kaynak ve shrink performansı gösterir.
 
Kleer-pack® poliolefin (polyolefin) shrink film, mükemmel adaptasyon özelliği ile en zor shrinkleme problemlerinin üstesinden gelerek, geniş paketleme çözümleri sunar. 3 ve 5 katlı yapısı ile yüksek mukavemet özelliklerine sahiptir.
 
Kleer-pack® poliolefin (pof) shrink film, düşük yoğunluklu olması (0,92 gr/cm3) ile aynı ağırlıktaki PVC shrink film (1,38 gr/cm3) rulosuna göre daha uzun metrajlıdır. Bu sayede bobin değiştirmek için daha az zaman kullanımı sağlar. Güçlü yapısı ile daha ince uygulamalarda dahi mükemmel adaptasyon gösterir. Bu özelliği ile ekonomiktir; işletmelerin ambalaj maliyetlerinin düşürülmesine katkı sağlar.
 
Aynı zamanda, kesme-kaynak işlemi sırasında zararlı gaz çıkartmaz. Çalışanın performansını artırır ve çevre ile uyum gösterir.
Özellikle sıcak coğrafi bölgelerde yaz aylarındaki stoklama performansı ile işletmelere sorunsuz bir uygulama olanağı sunar.
 
Kleer-pack® poliolefin shrink film, yeni nesil bir ambalaj filmidir. Mükemmel sarma ve shrink performansına ilave olarak, esnek yapısı ile sardığı ürünün raf performansını artırır.
 
Üstün parlaklık ve şeffaflık özelliği ile ürüne şıklık ve albeni kazandırır. 
Gaz ve su buharı geçirgenliği ile ürünün raf ömrünü uzatır; değer katar. Güçlü yapısı ve kaynak kabiliyeti ile tüketici zorlamalarında, direnç gösterir. Ürünün iade oranın düşürülmesine katkı yapar.
 
Kleer-pack® poliolefin shrink film, çapraz bağlı (cross-linked) seçenekleri ile en zor ürünlerin paketlenmesinde mükemmel performans gösterir. Esnekliği ve dayanıklılığı ile paketleme anından, raftan müşterinin satın almasına kadar geçen sürede ilk mükemmelliğini korur.
 
Kleer-pack® poliolefin shrink film, her türlü gıda maddesinde doğrudan temas ederek uygulanabilmesi ile insan sağlığına olumsuz etki yapmayan bir özelliğe sahiptir. 
 
Kleer-pack® poliolefin shrink film, bağımsız analiz laboratuarları tarafından onaylanarak, belgelendirilmiştir.
 
Kleer-pack® poliolefin shrink film, baskı uygulanabilen özelliğe sahiptir. Böylece, firmanıza ait görsel bilgileri müşteriye mesaj olarak iletebilir ve etiketleme maliyetlerinizi minimize edebilirsiniz.
 
Kleer-pack® poliolefin shrink film, anti-fog özellikli çeşidi ile yüksek oranda su bulunduran elma, salatalık vd sebze ve meyvenin hızlı paketlenmesine olanak yaratır. Ürününüzün raf ömrünü uzatmanıza destek verir.
 
Kleer-pack® poliolefin shrink film, makro perforeli çeşidi ile ekmek vb unlu mamullerin paketlenmesinde ideal bir çözüm sunar. Ürünün sağlıklı biçimde müşteriye ulaşmasını sağlar.
 
Kleer-pack® poliolefin shrink film, standart olarak çift katlı üretilmektedir.
Tek katlı ve farklı yapıdaki seçenekleri ile de çözümler sunmaktadır.
 
Aynı zamanda yeni gelişen ihtiyaçlarınızda optimum seçenekler sunar.
Bilgileriniz kaydedin, Mareks ayrıcalıklarından ilk siz haberdar olun!